V mesecu aprilu (18. 4. 2023) je v Republiki Sloveniji začel veljati Zakon o čezmejnem izvajanju storitev (Uradni list RS, 40/23; v nadaljnjem besedilu ZČmIS-1), v katerega je implementirana Direktiva 1057/2020 o določitvi posebnih pravil v zvezi z Direktivo 96/71/ES in Direktivo 2014/67/EU za napotitev voznikov v sektorju cestnega prometa ter spremembi Direktive 2006/22/ES glede zahtev za izvrševanje in Uredbe (EU) št. 1024/2012 v okviru mobilnostnega svežnja I.
Po ZČmIS-1 cestna preverjanja na območju R Slovenije opravljajo FURS in IRSI. FURS bo v celoti nadziral samozaposlene osebe. IRSD inšpekcijski organ – preverjanja po napotitvi.
Ker ste lahko člani kontaktne skupine za gospodarstvo za področje carin ali trošarin tudi v vlogi naročnika storitev mednarodnega prevoza, vam v nadaljevanju podajamo nekaj informacij v zvezi z vašimi obveznostni.
Vozniki se štejejo za napote kadar opravljajo vožnje (prevoz blaga in prevoz potnikov), ki se začnejo in končajo zunaj države sedeža prevoznega podjetja ali začnejo in končajo v državi kjer nima prevoznik sedeža (kabotaža).
Vozniki se ne štejejo za napotene kadar opravljajo dvostranski ali tranzitni prevoz ali opravljajo začetni ali končni cestni del kombiniranega prevoza.
Tuji delodajalec zagotovi pri izvajanju storitev na področju mednarodnega prevoza v Republiki Sloveniji, da voznik hrani in na zahtevo nadzornih organov da na razpolago:
1. izjavo o napotitvi, ki jo vloži tuji delodajalec prek javnega vmesnika, povezanega z informacijskim sistemom za notranji trg (IMI),
2. tovorni list CMR, ali drugo ustrezno prevozno pogodbo, ter dokazila o izvajanju kabotaže,
3. tahografske zapise in oznake držav članic EU, v katerih je napoteni voznik opravljal storitev mednarodnega prevoza ali kabotaže.
14. člen ZČmIS-1 določa, da mora tudi naročnik storitve na področju mednarodnega prevoza pred začetkom izvajanja čezmejne storitve pri tujem ponudniku storitve oziroma tujemu prevozniku pridobiti dokumentacijo iz 1. in 2. točke devetega odstavka 16. člena ZČmIS-1, na podlagi katere preveri spoštovanje posebnih pravil o napotitvi.
Tuja samozaposlena oseba čezmejno izvaja storitev na področju mednarodnega prevoza v Republiki Sloveniji in na zahtevo nadzornih organov da na razpolago:
1. veljavno potrdilo A1,
2. potrdilo ZRSZ o opravljeni prijavi začetka izvajanja storitev,
3. tovorni list CMR, ali drugo ustrezno prevozno pogodbo, ter dokazila o izvajanju kabotaže,
4. tahografske zapise in oznake držav članic EU, v katerih je napoteni voznik opravljal storitev mednarodnega prevoza ali kabotaže.
ZČmIS-1 v 4. odstavku 14. člena določa, da mora tudi naročnik storitve na področju mednarodnega prevoza pred začetkom izvajanja čezmejne storitve pri tujem ponudniku storitve oziroma tujemu prevozniku pridobiti izjavo o napotitvi, ki jo vloži tuji delodajalec prek javnega vmesnika, povezanega z informacijskim sistemom za notranji trg (IMI) in tovorni list CMR, ali drugo ustrezno prevozno pogodbo, ter dokazila o izvajanju kabotaže, na podlagi katere preveri spoštovanje posebnih pravil o napotitvi.
Naročnik storitve mora v primeru nadzora zagotoviti dokazila o izvedbi naložene obveznosti (hraniti kopijo izjave, CMR – lahko v e-obliki).
Za neizvajanje obveznosti je v 6. odstavku 31. člena ZČmIS-1 zagrožena globa od 2.000,00 do 20.000,00 EUR za naročnika prevoznih storitev, ki ravna v nasprotju s 4. odstavkom 14. člena ZČmIS-1.
Vir: FURS