fbpx

Novice

Odkup lastnega poslovnega deleža je lahko del sheme davčnega izogibanja.

FURS: Vrhovno sodišče je pritrdilo davčnemu organu

Odkup lastnih poslovnih deležev predstavlja pravni posel med družbo in njenim družbenikom, ki družbi proda svoj poslovni delež v tej družbi, le-ta pa mu plača dogovorjeno kupnino. Družba postane lastnica svojega poslovnega deleža. Kupnina je družbeniku izplačana iz dobička družbe.

Takšni posli so sicer po statusni zakonodaji dopustni, vendar morajo temeljiti na razumnih poslovnih razlogih. Nabor objektivnih okoliščin pa lahko kaže, da je bil ta pravni posel del širšega, vsebinsko praznega pravnega konstrukta (umetne sheme), namenjenega nedovoljenemu davčnemu izogibanju. V takšnem primeru gre za neupravičeno izogibanje izpolnitvi davčne obveznosti, ki v praksi predstavlja dohodek podoben dividendam in se tako tudi obdavči skladno s četrtim odstavkom 74. člena Zakona o davčnem postopku (ZDavP-2).

Finančna uprava je v preteklosti že opozarjala na zlorabe pri odkupu lastnih poslovnih deležev družb. Zaradi ugotovljenih zlorab odkupa lastnih poslovnih deležev je zakonodajalec leta 2020 uvedel neposredno obdavčitev takšnih poslov, v skladu z ZDoh-2.

V letu 2022 je bil odkup lastnih deležev zaradi začasne spremembe zakonodaje (novela ZDoh-2Z) brez neposredne obdavčitve, kar so nekateri zavezanci oziroma njihovi davčni svetovalci napačno razlagali kot priložnost za izplačilo dobička brez davčnih obveznosti. Takšna ureditev je povzročila številčne primere izplačil dobička. V letu 2022 je bilo tako skupaj izvedenih 726 odkupov lastnih poslovnih deležev, družbenikom pa je bilo na tak način izplačanih 535 milijonov evrov dobička. V primerih, kjer ni bilo razumnih poslovnih ciljev izven davčnega prava za odkupe lastnih deležev, bi morali biti ti dohodki obdavčeni kot dividende po 25-odstotni stopnji.

Najpogosteje so tovrstne sheme uporabili družbeniki, ki so imeli deleže v družbah dlje kot 15 let, kar pomeni, da od dobička iz kapitala niso plačali davka, hkrati pa so se izognili obdavčitvi dohodkov, podobnim dividendam. Gre za skrbno oblikovano shemo, po kateri so si družbeniki neobdavčeno izplačali dobiček družbe, kar je v nasprotju z namenom zakonodaje, saj se delitev dobička družbe družbenikom po davčni zakonodaji obdavči kot dividenda.

Da gre lahko v primerih odkupa lastnih deležev za skrbno oblikovane sheme davčnega izogibanja, je na podlagi revizije, ki jo je vložila Finančna uprava, pritrdilo Vrhovno sodišče RS v sklepu X Ips 4/2024, z dne 18. septembra 2024 (dokument je objavljen spodaj). Sodišče poudari, da je odkup lastnega deleža lahko dogovorjen med strankama in realiziran, objektivne okoliščine pa lahko pokažejo, da gre za vsebinsko prazen pravni konstrukt, katerega edini ali glavni cilj je izognitev plačilu davka na dividende.

Finančna uprava že izvaja nadzore pri tako realiziranih odkupih lastnih poslovnih deležev in bo v primeru ugotovljenega izogibanja namenu davčnih predpisov ustrezno ukrepala.

Družbe, ki so odkupile lastni delež, katerega edini ali glavni namen je bil izplačilo dobička in izognitev plačilu davka od dohodka na dividende, lahko do uvedbe davčnega inšpekcijskega nadzora vložijo davčni obračun na podlagi samoprijave, plačajo obveznost skupaj s 3 odstotnimi obrestmi ter se s tem izognejo odgovornosti za prekršek.

Sklep Vrhovnega sodišča X Ips 4/2024 (pdf, 204 KB)

Vir: FURS >>

Evropska sredstva za razvoj kadrov v malih in srednjih podjetjih

Ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj je odobrilo evropska sredstva za projekt Kompetenčni centri za razvoj kadrov 4.0. Evropski sklad za regionalni razvoj bo za projekt prispeval 15,4 milijona evrov. Namen projekta je izboljšanje znanj in veščin zaposlenih, povečanje njihove ustvarjalnosti ter krepitev inovativnosti, kar bo povečalo produktivnost malih in srednjih podjetij (MSP).

Projekt bo povezal različne partnerje, ki bodo sodelovali pri razvoju novih znanj na področjih, opredeljenih v strateškem okviru Strategije pametne specializacije (S5), z močnim poudarkom na informacijsko-komunikacijskih tehnologijah (IKT) in drugih pomembnih panogah. Cilj je pomagati zaposlenim pridobiti veščine, ki so potrebne za prehod v industrijo prihodnosti, pametno specializacijo in krepitev podjetniške aktivnosti.

Sredstva bodo podprla tudi večje vlaganje v zaposlene, kar bo povečalo družbeno odgovornost podjetij ter prispevalo k višji dodani vrednosti v gospodarstvu. S projektom bo olajšano prilagajanje podjetij na tehnološke spremembe in izzive industrijskega prehoda, obenem pa bodo zaposleni hitreje pridobivali ključna znanja za prihodnost.

Projekt bo tako prispeval k večji konkurenčnosti malih in srednjih podjetij, izboljšanju njihovih poslovnih rezultatov ter krepitvi njihovega položaja v gospodarskih panogah. Obenem bo spodbujal povezovanje podjetij, izmenjavo znanj in dobrih praks ter omogočal večjo mobilnost zaposlenih. Velik poudarek bo tudi na ozaveščanju o pomenu vseživljenjskega učenja in usposabljanja, kar je ključno za dolgoročni razvoj zaposlenih in podjetij.

Za projekt v skupni vrednosti 23.416.200 evrov bo Evropski sklad za regionalni razvoj prispeval 15.478.108,19 evra evropskih sredstev. Upravičenec do sredstev je Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad Republike Slovenije.

Vir: Evropska sredstva za razvoj kadrov v malih in srednjih podjetjih | GOV.SI

STA: Sklad razpisal za dodatnih 10 milijonov evrov ugodnih mikrokreditov

Maribor, 06. septembra (STA) – Slovenski podjetniški sklad (SPS) je danes objavil drugi javni razpis za dodelitev mikrokreditov mikro, malim in srednje velikim podjetjem v letošnjem letu. Tudi tokrat je na voljo skupno 10 milijonov evrov sredstev Sklada skladov SID banke. Roka za prijavo sta 4. oktober in 4. november letos.
Posojilo v višini od 5000 do 25.000 evrov lahko dobijo mikro, mala in srednje velika podjetja z najmanj enim zaposlenim, ki so bila ustanovljena pred 1. januarjem 2023, kaže razpis, objavljen na spletni strani SPS in v uradnem listu.

Sredstva bodo lahko porabila za financiranje različnih stroškov, kot so nakup nove opreme, nakup patentiranih pravic, licenc, stroški materiala in trgovskega blaga, stroški storitev, plače zaposlenih ter drugi operativni stroški. Med upravičene stroške ne spadajo nakup vozil za cestni prevoz tovora ter stroški gradnje, nakupa in obnove poslovnih nepremičnin in izgradnja sončnih elektrarn. Upravičeni stroški lahko nastanejo največ šest mesecev pred oddajo vloge in 18 mesecev po odobritvi kredita.

Gre za ugodne kredite z odplačilno dobo od dveh do petih let brez stroškov vodenja in odobritve kredita, možen je moratorij na odplačilo za obdobje od enega do šestih mesecev z možnostjo podaljšanja do največ polovice dobe ročnosti kredita, obrestna mera znaša 37,5 odstotka šest mesečnega euribora + fiksni pribitek 0,8 odstotka.

Vsak upravičenec lahko pridobi eno posojilo. Vloge morajo oddati elektronsko prek ePortala SPS prijavna roka sta 4. oktober do 14. ure in 4. november do 14. ure. Če bo po razpisanih sredstvih veliko povpraševanje se lahko razpis tudi predčasno zapre, pravijo na SPS.

To je drugi javni razpis za podjetja, ki želijo pridobiti ugodne vire financiranja za manjše investicije ali obratna sredstva, letos. V okviru prvega, ki je bil objavljen februarja, je sklad odobril za 10 milijonov evrov ugodnih posojil ter s temn 410 mikro in malim podjetjem pomagal premostiti likvidnostne težave, je sporočil sklad.

Vir: Tax-Fin-Lex >>

SPS: Objavljen javni razpis P7K-2 2024 – Krizno likvidnostni kredit

Objavljen je javni razpis P7K-2 2024 – Krizno likvidnostni kredit. Razpis je namenjen mikro, malim in srednje velikim podjetjem, ki so utrpela gospodarsko škodo na področju oskrbe z energijo zaradi energetske krize.

Hitro in ugodno financiranje preko krizno likvidnostnega kredita predstavlja pomoč pri saniranju posledic energetske krize na gospodarstvo.

Razpisana sredstva: 20,00 mio EUR

Višina financiranja:

  • od 15.000 EUR do 100.000 EUR kredita
  • 100-odstotno kritje upravičenih stroškov poslovnih procesov in/ali projekta

Upravičeni stroški:

  • Opredmetena osnovna sredstva (nakup novih strojev in opreme)
  • Neopredmetena dolgoročna sredstva (nakup patentiranih pravic, licenc …)
  • Stroški obratnih sredstev (stroški materiala, trgovskega blaga in storitev)
  • Zaračunan pripadajoči DDV na upravičene stroške

Upravičeni stroški projekta lahko nastanejo od 1. 7. 2024 do 31. 10. 2025.

Nekaj ključnih pogojev:  

  • Letni strošek energije je v letu 2023 znašal vsaj 3 % glede na čiste prihodke od prodaje
  • Podjetje mora biti ustanovljeno pred 1.1.2023
  • Podjetje ima vsaj 1 zaposlenega
  • Podjetje izkazuje bonitetno oceno vsaj SB8 na podlagi letnega poročila za leto 2023

Možnost oddaje 1 vloge.

Podjetja, ki so pridobila kredit po javnem razpisu P7K 2024 (objava razpisa: Uradni list RS št. 15 z dne 23.2.2024), niso upravičena do prijave na ta javni razpis.

Roki za oddajo vlog:

  • 24. 9. 2024 do 14.00 ure
  • 22. 10. 2024 do 14.00 ure

oziroma do porabe vseh sredstev

Več informacij najdete v priloženi priponki ter na spletni strani Slovenskega podjetniškega sklada, kjer je na voljo tudi razpisna dokumentacija.

Vir: Slovenski podjetniški sklad >>

Pravica do odklopa

Pravica do odklopa je bila uzakonjena lani novembra s sprejemom novele Zakona o delovnih razmerjih (novela ZDR-1D). Delavcu uzakonjena pravica daje možnost, da delodajalec ne posega v njegov prosti čas v času dnevnega ali tedenskega počitka, izrabe letnega dopusta ali druge upravičene odsotnosti z dela. Delodajalci morajo ustrezne ukrepe glede pravice do odklopa sprejeti do 16. novembra 2024.

Pravica do odklopa pomeni, da delavec v času izrabe pravice do počitka oziroma upravičenih odsotnosti z dela v skladu z zakonom in kolektivno pogodbo oziroma splošnim aktom ne bo na razpolago delodajalcu, hkrati pa tudi obveznost, da z namenom konkretizacije te pravice delodajalec sprejme ustrezne ukrepe.

Novela ZDR-1D določa, da se ukrepi, ki jih mora sprejeti delodajalec, določijo s kolektivno pogodbo na ravni dejavnosti. Če ti niso določeni na tak način, se določijo s kolektivno pogodbo ožje ravni. Če pri delodajalcu ni sindikata, mora delodajalec predlog ukrepov pred sprejetjem posredovati v mnenje svetu delavcev oziroma delavskem zaupniku, pred sprejetjem ukrepov pa mora delodajalec posredovano mnenje obravnavati in se do njega opredeliti. Določitev konkretnih ukrepov za ustrezno zagotovitev pravice do odklopa je tako prepuščena ureditvi v avtonomnem aktu (kolektivni pogodbi na ravni dejavnosti, kolektivni pogodbi ožje ravni oziroma splošnem aktu delodajalca), kjer se bodo ustrezni ukrepi določili, upoštevaje posebnosti določene dejavnosti, organizacije delovnega procesa ipd.

V zvezi z izvajanjem pravice do letnega dopusta v povezavi s pravico do odklopa lahko povzamemo, da mora biti v skladu z namenom pravice do letnega dopusta delavcu zagotovljeno, da ima na voljo obdobje za počitek, da se spočije od izvajanja nalog, ki jih ima na podlagi sklenjene pogodbe o zaposlitvi. Pravica do odklopa pa delodajalca dodatno zavezuje, da delavcu z ustrezno sprejetimi ukrepi zagotovi, da v dogovorjenem času izrabe letnega dopusta ne bo na razpolago delodajalcu.

Vir: GOV.SI

MGTŠ: Slovenski podjetniški sklad razpisal 66 milijonov evrov garancij za zavarovanje bančnih kreditov

Mikro, mala in srednje velika podjetja bodo lahko tudi letos s pomočjo garancij Slovenskega podjetniškega sklada (SPS) lažje, hitreje in ceneje pridobila bančne kredite za izvedbo tehnološko zahtevnejših oziroma manj zahtevnejših projektov s poudarkom na podpori projektom na področju digitalizacije, zelenega in krožnega gospodarstva.Poleg garancije, ki jo nudi SPS, bodo podjetja letos upravičena tudi do znižane obrestne mere in ostalih ugodnih pogojev najema kredita pri poslovnih bankah, ki sodelujejo s SPS. Podjetja bodo lahko zaprosila za garancije v višini 60 ali 80 odstotkov vrednosti kredita, za kredite v vrednosti do 1.250.000 evrov, z ročnostjo do deset let in koriščenje moratorija do dveh let, za kredite, ki jih bodo predhodno odobrile banke.

Garancije SPS za bančne kredite so letos namenjene predvsem krepitvi konkurenčnih sposobnosti podjetij, razvoju ali uporabi zelenih tehnologij in digitalnih rešitev, ki omogočajo zmanjšanje porabe energije in prispevajo k ciljem blaženja podnebnih sprememb, prehodu na krožno gospodarstvo ter integraciji ali uporabi digitalnih tehnologij pri proizvodnih procesih. 

Razpis je namenjen mikro, malim in srednje velikim podjetjem ter samostojnim podjetnikom posameznikom, ki delujejo na območju Republike Slovenije in načrtujejo investicije, ki zagotavljajo rast podjetja. 

Vloge lahko podjetja oddajo 15. in 25. maja 2024, 15. junija 2024, 5. julija 2024, 1. in 15. septembra 2024 ter 1. in 15. oktobra 2024 oziroma do porabe sredstev.

Več informacij o javnem razpisu P1 plus 2024 – Garancije Sklada za bančne kredite s subvencijo obrestne mere je na voljo na spletni strani SPS.